Düş kapanı; diğer isimleriyle rüya avcısı, rüya kapanı, dream catcher olarak da karşımıza çıkar. Hakkında pek çok efsane vardır, en yaygın olanlarına biz de yer verelim istedik.

Bir efsaneye göre, düş kapanının bir insanın rüyalarını değiştirdiğine inanılırdı. Bu inanışa göre düş kapanındaki çembere dolanarak örülen ağ; kötü düşleri tutar, güzel rüyaların süzgeçten geçmesine izin verir. Ucundaki asılı tüylerden iyi düşünceler yollarını bulur, arzuların, isteklerin gerçekleşeceğine inanılır.

Kızılderili inanışına göre başucuna aslına düş kapanı (dream catcher) onları kâbusların gerçekleşmesinden korur. Özellikle yeni doğan bebeklerin başucuna asılır ki huzurlu uykuları bölünmesin, kötü ruhlar onları rahatsız etmesin.

Kötü düşünceleri sizden uzaklaştırıp, iyi düşünceyle dolmanızı sağlayan bu eski inanış günümüzde genellikle yatakların baş ucuna asılacağı gibi ev dekorasyonunda, küpe, kolye gibi takılarda, düğün konseptlerinde oldukça tercih edilmektedir.

Batıl inançları bir kenara bırakıp tamamen dekorasyon amaçlı bu hoş aksesuar; çembere dolayarak örülen iplerden bir ağ yaratarak, hatta eski danteller bile kullanılarak hazırlanabilir. Çemberden aşağı doğru tüy, ip, kurdele, boncuk gibi çeşitli malzemeleri sarkıtarak istenilen renk ve boyutlarda oluşturulur. Beyaz renk ağırlıklı kullanılarak yapılan düş kapanları yeni dönemde kır düğünlerinin göz bebeği haline gelmiştir.

İplerle çeşitli ağ örme teknikleri kullanılarak bu hoş ve etnik ürünü sen de ellerinle tasarlamaya ne dersin? Rüyalara etkisini gösterdiğine inanılan düş kapanı belki ruhunuza da dokunur. Atölyemizde birbirinden farklı seçeneği yaratman için etkinlik takvimimizi takip et, birbirinden güzel düş kapanlarını sevgiyle yapalım. Zamanın yoksa instagram.com/ca_dukkan hesabından da satın alabilirsin 🙂

2018-06-26T12:02:19+00:00

İletişim

Mecidiyeköy Mah. Kervangeçmez sokak. Kervan Apt. No:16 D:7 Şişli

Phone: +90 537 472 12 18

Güncel Etkinliklerimiz