ORİGAMİ

Dünyaca ünlü geleneksel kâğıt katlama sanatına verilen isimdir. Japonca “ori” (katlamak) ve “gami” (kâğıt) sözcüklerinin birleşmesiyle meydana gelmiş kâğıt parçalarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan, sadece katlayarak, çeşitli figürler oluşturarak yapılır. Tek parça kare kâğıttan yapılan bu çeşide klasik origami denilmektedir. Bunun dışında parçalı (modüler ) origami denilen türü, birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle üç boyutlu geometrik figürlerin yapılmasında kullanılır. Parça sayısında bir sınır yoktur,  tak-çıkar oyuncaklarına benzer ve aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebilir. Origamide genel olarak kare şeklinde kâğıt kullanılsa da kâğıdın şeklinde bir sınırlama yoktur ve süreçte değişik türleri ortaya çıkmıştır. Modern origami olarak da adlandırılan origami türlerinde yapıştırma ve kesme serbest bırakılmıştır. Origamiyi kirigamiden(kâğıt kesme sanatı) ayıran özelliği; kirigaminin simetrik olmasıdır, katlanmış bir temel ile başlar, ardından kâğıt kesilir ve kâğıt düzleştirilerek açılır, origami ise şekil yapma ve biçimlendirme sanatıdır.

Dekoratif ve hobi olarak başlayan bu sanat, zaman içinde sanat eserlerine dönüştü hatta günlük hayatta origaminin birçok faydalı ve pratik kullanım alanları vardır; Örneğin Miura katlaması düz bir malzemeyi tek hamlede katlayıp tek hamlede açma imkânı veren bir origami  tekniğidir. Ziyaretçi broşürü, turist haritalarında karşımıza çıkar. Ayrıca bu teknik uzaya gönderilirken küçük, uzayda açıldığında geniş olması gereken anten veya güneş enerjisi toplayan panolar gibi şeylerin tasarımında kullanılır. Mektup zarfı, kesekâğıdı birer origami uygulaması olarak düşünülebilir. Kâğıttan uçurtma, kayık, şapka hem yapımı hem oynanması çok bilindik oyuncaklardır. Origamilerin bazen hareketler yapabilecek gibi biçimlendirildiği de olur. Bunlar arasında en çok bilinen kuyruğu çekildiğinde kanatlarını çırpan turna kuşu ile arkasına hafifçe vurulduğunda zıplayan kurbağadır.

Origami katlama sanatı ile el becerisi geliştirirken odaklanma sağlayarak psikolojik olarak da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bu sanat eserlerinin çevre dostu olmasının yanı sıra matematiksel yönleri de büyüleyicidir.  Kâğıt katlarken, doğal olarak birçok geometrik kavram ortaya çıkar. Bunlardan bazıları; kare, dikdörtgen, dik üçgen, eşleşim, köşegen, orta nokta, kiriş, alan, yamuk, orta dikme, pisagor teoremi, geometri ve cebir ile ilgili kavramlar diyebiliriz.

Turna Kuşu blog yazımızda değindiğimiz gibi turnalar Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir. Aynı önem origami turna için de geçerlidir. 1.000 adet turna kuşu yapanın uzun ve iyi bir yaşam süreceğine inanılır. Turna kuşunun günümüzde popüler olmasının nedeni Sadako Sasaki isimli bir kız çocuğudur.  Hikâyeye buradan ulaşabilirsiniz.

2018-07-07T08:29:50+00:00

İletişim

Mecidiyeköy Mah. Kervangeçmez sokak. Kervan Apt. No:16 D:7 Şişli

Phone: +90 537 472 12 18

Güncel Etkinliklerimiz