ORİGAMİ TURNA KUŞU HİKÂYESİ

Origami Turna Kuşu yapılışı basit bir model olsa da manevi anlamı çok büyüktür. Japon efsanelerine göre bin tane origami kuşu katlayan kişiye bir dilek dileme hakkı verilir.  Evlenmek isteyen çiftler de, yaşamlarının sonuna kadar mutlu olmak için bin turna kuşu katlarlar. Bunu tek başlarına değil akrabaları ve arkadaşları ile yaparlar. Düğünler iplere dizilmiş turna kuşları ile süslenir. Ayrıca bin adet turna kuşu yapmanın uzun ve iyi bir yaşam süreceğine inanılır. Senba-zuru birbirine ekli bin küçük origami turna demektir. Eğer bir hasta senba-zuru alırsa iyileşmek için güç alacaktır, çünkü bin turna bin uzun ömür demektir. Senba-zuru, derin bir acı veya ızdırap çeken birini teselli etmek ya da cesaretlendirmek için de kullanılır. İnsanlar hasta birisinin iyileşmesine yardımcı olmak için ona senba-zuru (birbirlerine eklenmiş kâğıt turnalar) sunarlar. Bu efsaneyi gerçek kılmak isteyen Sadako Sasaki nin hikâyesini paylaşmak istedik.

I.Dünya Savaşı sırasında Hiroşima’ya atılan nükleer bomba sonucu yayılan radyasyondan birçok insan etkilendi, zarar gördü ve hastalığa maruz kaldı. Bunlardan bir tanesi de Sadako Sasaki idi.

Japonya’ya atom bombası atıldığında 2 yaşında olan Sadako, atom bombası yüzünden aradan geçen 10 yıla rağmen maruz kaldığı radyasyon nedeniyle kansere yakalanmış ve hastaneye yatırılmış. Aynı hastanede tedavi gören 80 yaşındaki bir kadın Sadako’ya “bizim inanışımıza göre eğer bir kişi kâğıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul oluyor. Ben yapamadım. Sen yap ve kurtul” demiş Küçük Japon kızı hayatta kalma arzusuyla geleneksel Japon sanatı olan origamiyle kâğıttan turna kuşları yapmaya başlamış. Bu durum önce yerel, sonra da uluslararası basında yer almış. Dünyanın dört bir yanından insanlar kıza, binlerce turna kuşu göndermeye başlamış. Sadako 644 kuş yapabilmiş. Sağlık çalışanları postadan çıkan yüzlerce origami kuşuyla odasına girmişler. Ama küçük Japon kızı hayata veda etmiş. Postacılar aylarca kâğıttan turna kuşu taşımışlar hastaneye. Sayısı milyonlara ulaşan turna kuşları Japonya’da bir müzede sergileniyor…

Bu hikâye Japonya’ da 1943-1955 yılları arasında yaşayan Sadako Sasaki’nin hikâyesidir. Turna kuşu, o zamandan beri barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesidir. Küçük kızın hayatı ‘Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu’ adıyla 1977 yılında Eleanor Coerr tarafından kaleme alınmıştır. Ayrıca Hiroşima ve ABD’de anısına anıt ve heykel bulunmaktadır.

2018-07-11T09:32:21+00:00

İletişim

Mecidiyeköy Mah. Kervangeçmez sokak. Kervan Apt. No:16 D:7 Şişli

Phone: +90 537 472 12 18

Güncel Etkinliklerimiz